Кафедра ХТЕБХП пропонує провести різдвяні свята без пластику

Змінимо екологічну ситуацію разом!

Сьогодні Україна є найбільш забрудненою країною Європи. Щодня в Україні на звалищах і переповнених полігонах захоронюється близько 33 тисяч тонн побутових відходів. За рік – понад 12 млн тонн, 30% з яких складають полімерні матеріали. Війна з Росією генерує мільйони тонн додаткових небезпечних відходів, які необхідно переробляти та утилізувати. Сьогодні в Україні немає жодного полігону для розміщення відходів, який би відповідав європейським вимогам для захоронення відходів, а із 6 000 існуючих полігонів і звалищ обладнання для дегазації є лише на 26 полігонах, установки для очистки фільтрату – лише на двох. Більшість полігонів експлуатуються понаднормово з численними порушеннями природоохоронного законодавства.

Відходи з пластику складають одну з основних проблем забруднення навколишнього середовища України через низьку швидкість їхнього розкладення. Так, папір руйнується через 2 – 10 років, консервні банки майже за 100 років, поліетиленові матеріали – за 200 років, пластмаса – за 500 років.

Способи захоронення або вивіз на смітник не придатні для утилізації відходів полімерних матеріалів. Це обумовлено тим, що їх об’єм не змінюється з часом. Відповідно площі, зайняті під смітники, повинні безперервно збільшуватися, що призводить до виведення з господарського обороту значних територій, довгострокового забруднення навколишнього середовища та є не раціональним з енергетичної точки зору. Однак ці методи і сьогодні широко застосовується в Україні. Лише близько 6% побутових відходів відправляється на переробку.

Європейські країни щороку збільшують виробництво біопластику – пластику, отриманого з відновлювальних біомас, таких як рослинні жири й олії, кукурудзяний крохмаль, або мікробіоти. В Україні виробництво біопластику знаходиться у стадії розвитку та не може задовольнити необхідний попит.

Відсутність системи перероблення (у тому числі системи роздільного збирання) побутових відходів призводить до втрати Україною щороку мільйонів тонн ресурсоцінних матеріалів, що містяться у відходах, які потенційно можуть бути введені у господарський обіг. Кожен день війни, що триває, прискорює сповзання України в екологічну кризу, для подолання якої Україні потрібна підтримка, зокрема у вирішенні проблеми виснаження ресурсів і мінімізації відходів.

Україна вже зробила перші кроки до подолання екологічної кризи, ухваливши ряд законопроектів, таких як закон №1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» від 01.06.2021 р. та закон №2207-1-д «Про поводження з відходами» від 20.06.2022 р. Такими діями Україна прагне наблизити своє законодавство в сфері екології та переробки відходів до європейського, однак на практиці реалізується лише мала частка з декларованого в документах.

Допомогти країні зменшити кількість відходів з пластику може кожен із нас. Так, кафедра хімічних технологій, експертизи та безпеки харчової продукції Херсонського національного технічного університету розробила ряд заходів для зменшення пластикових відходів на різдвяні свята. Пропонуємо долучитись до виконання простих, але корисних святкових заходів:

- використовуйте пакувальний матеріал без пластику для подарунків. Це може бути крафтовий папір, виготовлений з натуральних матеріалів, таких як природний біопластик, вживаний папір (наприклад, музичні ноти, дитячі малюнки та ін.);

- обирайте подарунки без пластику. Чудовою альтернативою можуть стати дитячі іграшки з біопластику;

- відмовляйтеся від вітальних листівок, покритих шаром поліетиленової плівки, яка не підлягає вторинній переробці;

- зменшуйте використання пластикового пакування, купуючи подарунки до свят у місцевих виробників, не замовляючи доставку;

- уникайте використання пластикового посуду на свята в офісі та вдома;

- використовуйте ялинкові прикраси з натуральних матеріалів (суцвіття хвойних, сухофрукти тощо) або біопластику;

- використовуйте косметику без мікропластику для святкового макіяжу та подарунків.

Більше матеріалів можна знайти у збірнику тез ІХ Всеукраїнської науково-практичної заочної конференції молодих учених і студентів «Науково-практичні розробки молодих учених в хімічній, харчовій та парфумерно-косметичній галузях промисловості» за посиланням http://kntu.net.ua/ukr/Struktura/Kafedri-universitetu/Himichnih-tehnologij-ekspertizi-ta-bezpeki-harchovoyi-produkciyi/Novini-kafedri/IIH-Vseukrayins-ka-naukovo-praktichna-zaochna-konferenciya-molodih-uchenih-i-studentiv