СТРАТЕГУВАННЯ ЯК ЗАПОРУКА РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД

З початком повномасштабної російсько-української війни для всієї системи публічного управління в Україні настали важкі часи. Треба було перебудовувати всю систему публічних відносин, більшість управлінських процесів, у тому числі й фінансово-бюджетній сфері. При цьому система публічного управління (і органи державної виконавчої влади, і органи місцевого самоврядування, і громадський сектор) не була готова до роботи в умовах таких викликів, що торкнулися держави та всього суспільства.

Швейцарсько-український Проєкт DECIDE надає територіальним громадам України методологічну та експертно-консультаційну підтримку під час розробки ними стратегій місцевого економічного розвитку та стратегій розвитку освіти. Для актуалізації знань посадових осіб місцевого самоврядування у сфері стратегування було започатковано низку вебінарів, до проведення яких залучили професора кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, д.держ.упр., професора, заслуженого працівника освіти України Миколу Дурмана. 25 травня 2023 року відбувся черговий вебінар на тему «Планування впровадження стратегії: система моніторингу та оцінки її реалізації».

Під час вебінару представникам громад експерти надали інформацію про роботу за принципом RBM – Results-Based Management (управління, орієнтоване на результат). RBM – це стратегія управління, відповідно до якої всі суб’єкти управління, що роблять прямий чи опосередкований внесок у досягнення набору результатів, прагнуть, щоб їхні процеси, продукти та послуги сприяли досягненню бажаних результатів і/або цілей вищого рівня.

Жваву дискусію викликав аналіз підходів до формування системи моніторингу та оцінки реалізації стратегії, особливо співвідношення впливів, результатів, продуктів, активностей та вкладів. За цими підходами зараз працюють в ЄС та інших провідних країнах світу при розробці стратегій різного рівня – від стратегії розвитку громадської організації до стратегії розвитку великої корпорації, від стратегії розвитку маленької територіальної громади до стратегії розвитку цілої країни.

Крім теоретичних знань щодо RBM посадові особи місцевого самоврядування отримали практичні рекомендації щодо формування системи показників та індикаторів результату, які ґрунтувалися на реальних прикладах територіальних громад, що беруть участь у Проєкті DECIDE. В майбутньому це дасть змогу громадам розробити дієві стратегії розвитку, а на їх основі сформувати відповідні Плани заходів з реалізації стратегій. Своєю чергою реалізація стратегій буде сприяти розвитку громад та покращенню якості життя їх мешканців, що є дуже актуальним зараз, а стане ще більш актуальним у повоєнний період.